www.niepelnosprawny.org

To urządzenie pochłania zanieczyszczone powietrze i drugą stroną zamienia na wydzielone świeże
 Tom Hale
  Czyste powietrze i alternatywna produkcja energii to dwa duże wyzwania, przed którymi stoi planeta.  Zespół belgijskich naukowców zabił dwóch ptaków jednym kamieniem, tworząc urządzenie sprawdzające koncepcję, które zużywa zanieczyszczenie powietrza i wypluje energię w formie gazu wodorowego.

 Naukowcy z Uniwersytetu w Antwerpii i KU Leuven (Uniwersytet w Leuven) opracowali urządzenie oczyszczające zanieczyszczone powietrze i wytwarzające gazowy wodór wraz z innymi produktami ubocznymi.  Poza tym wszystko jest aktywowane światłem.  Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie ChemSusChem.

 Skrzynka wielkości dłoni zawiera fotocząsteczkową komórkę, która przekształca organiczny zanieczyszczony gaz w wodór, stosując podobny proces do technologii znajdującej się w panelach słonecznych.  Zamiast wytwarzać energię elektryczną, wytwarza ona energię, która jest magazynowana jako gaz wodorowy.  Wszystko to brzmi skomplikowane, ale w praktyce jest to niewiarygodnie proste.

 "Używamy małego urządzenia z dwoma pokojami oddzielonymi membranami" - powiedział profesor Sammy Verbruggen, główny autor badania, "powietrze jest oczyszczane z jednej strony, az drugiej strony gaz wodorowy wytwarzany jest z części Produktów degradacji.  Ten gaz wodorowy może być przechowywany i używany później jako paliwo, jak to już zrobiono w niektórych autobusach wodorowych, na przykład ".

 Dodał: "W przeszłości te komórki [znajdowane w membranie] były głównie wykorzystywane do wydzielania wodoru z wody. Odkryliśmy teraz, że jest to możliwe i jeszcze skuteczniejsze z zanieczyszczonym powietrzem".

 Wodór może być używany jako paliwo, gdy jest spalany z tlenem, chociaż proces otrzymywania wodoru często powoduje dwutlenek węgla i tlenek węgla.  Korzystając z ogniwa wodorowego można przekształcić energię chemiczną wodoru w energię elektryczną, stosując dodatnio naładowane jony wodoru z czynnikiem utleniającym.  Dużo szumu wokół samochodów napędzanych wodorem zmarło w ciągu ostatnich kilku lat, głównie dlatego, że samochody elektryczne wzrosły jako niższe koszty i bardziej wydajną alternatywę.  Ponadto, ogniwa wodorowe wytwarzają ditlenek węgla jako produkt uboczny, co stanowi kolejną część problemu.

 Niemniej ten nowy gadżet posiada pewien realny potencjał.  Niewielkie, ręczne urządzenie nie może samodzielnie wykonywać własnych czynności i obecnie polega na sztucznym świetle.  Jednak teraz, gdy niektóre z podstaw są sortowane, naukowcy chcą zwiększyć skalę swojego urządzenia i jego zastosowań.

 Profesor Verbruggen stwierdził: "Obecnie pracujemy na skalę zaledwie kilku centymetrów kwadratowych, a na późniejszym etapie chcielibyśmy poszerzyć naszą technologię, aby proces ten był przemysłowo stosowany. Pracujemy nad udoskonalaniem naszych materiałów, abyśmy mogli Użyj światła słonecznego skuteczniej, aby wywołać reakcje ".

 Zmieniono dnia 12/05/2017: Artykuł pierwotnie stwierdził, że spalanie paliwa wodorowego wytwarza tlen.  Zmieniono sposób, aby powiedzieć, że proces otrzymywania wodoru może często powodować dwutlenek węgla.