www.niepelnosprawny.org

20 sposobów na poprawę pamięci
Strona 1 z 2
Jeśli po raz kolejny wracamy do domu, bo nie jesteśmy pewni, czy zamknęliśmy drzwi albo wyłączyliśmy gaz pod zupą, to pewnie za którymś razem zacznie to nas to irytować. Także stałe poszukiwanie kluczy czy okularów może doprowadzać do pasji. Na szczęście istnieją sposoby, które pobudzą nasz mózg do pracy.

Jeśli sądzisz, że te niemiłe rzeczy przytrafiają ci się z powodu wieku, jesteś w błędzie. Zapominanie zdarza się również ludziom bardzo młodym. Problem tkwi nie w zawodności pamięci, ale w sztuce zapamiętywania. Aby zachować dobrą formę fizyczną, jeździmy na rowerze, pływamy, ćwiczymy. Podobnie należy postępować z pamięcią. Mózg pozbawiony systematycznej gimnastyki traci bowiem kondycję, podobnie jak wiotczeją mięśnie, których się nie ćwiczy. Dlatego aby pamięć nas nie zawodziła, przez cały czas należy trenować szare komórki, a także odpowiednio je odżywiać.

 
1. Zapisz się na kurs

Staraj się ciągle uczyć czegoś nowego, np. języka obcego, obsługi komputera czy haftowania. Możesz też studiować, np. kulturę ludów prehistorycznych, zapisać się na Uniwersytet III wieku albo poznawać zawiłości własnego charakteru. Zdobywanie nowej wiedzy wspaniale pobudza do pracy pamięć i poprawia zdolności zapamiętywania.

 
2. Czytaj książki, czasopisma, gazety

Przeczytaj uważnie książkę z dziedziny, która cię do tej pory nie interesowała. Może to być biografia, pamiętnik, książka historyczna czy podróżnicza. Poznanie nowych, nieznanych wcześniej faktów poruszy szare komórki, które do tej pory spokojnie sobie leniuchowały. Pamiętaj też, że czytanie (koniecznie pół godziny dziennie) rozwija wyobraźnię, a to wspaniale wpływa na pracę naszych półkul mózgowych i umiejętność zapamiętywania.

 
3. Schowaj listę zakupów

Gdy wybierasz się do sklepu czy supermarketu, możesz przy okazji popracować nad pamięcią. Wcześniej zrób listę potrzebnych rzeczy i schowaj ją do portfela. Rób zakupy, nie zaglądając do ściągawki. Patrz na ceny, porównuj je, a następnie wybieraj najlepsze i najtańsze produkty. Na koniec sprawdź, czy w koszyku masz już wszystko, co zapisałaś na kartce. Stojąc w kolejce, nie denerwuj się, że jest długa, tylko trenuj szare komórki - spróbuj policzyć, ile powinnaś zapłacić za zakupy.

 
4. Nie zaglądaj do notesu

Kiedy chcesz zadzwonić do rodziny lub koleżanki, spróbuj nie zaglądać do spisu telefonów, tylko przypomnij sobie potrzebny ci numer. Na wszelki wypadek sprawdź wcześniej, czy go dobrze pamiętasz, ale potem notes trzymaj zamknięty.

 
5. Zapamiętuj kody, piny, adresy

Staraj się zapamiętać kod do karty płatniczej czy swój numer NIP-u. Możesz pomóc sobie, wykorzystując techniki mnemotechniczne, np. kod 2449 skojarz z wysokością Rysów, a 1410 - z datą Bitwy pod Grunwaldem. Możesz też uczyć się na pamięć adresów ciekawych stron internetowych oraz adresów e-mailowych, z których najczęściej korzystasz.

 
6. Zmień drogę do pracy

Jeśli stale udajesz się do pracy, na działkę, czy do przyjaciół tą samą drogą, od czasu do czasu spróbuj zmienić trasę. I to niezależnie od tego czy jeździsz samochodem, autobusem, czy tramwajem. To doskonałe ćwiczenie na poprawienie koncentracji i uwagi.

 
7. Rozwiązuj krzyżówki i rebusy

Podczas rozwiązywania krzyżówek – twierdzę naukowcy – intensywnie pracuje mózg. A może wolisz rebusy? Wydaje ci się, że nigdy nie rozwiążesz Jolki czy Baśki…To właśnie od nich zacznij zabawę i gimnastykę szarych komórek.

 
8. Przestaw meble, zmień godzinę picia kawy

Świetną metodą na ożywienie pamięci jest częste wprowadzanie zmian w swoim otoczeniu i życiu. Spróbuj od czasu do czasu zmienić coś w pokoju, w którym pracujesz, np. przestaw kwiaty, powieś nowy obrazek. W domu poprzestawiaj meble, przełóż rzeczy na półkach… Możesz też przesunąć godzinę picia kawy czy spaceru. Nie pozwól sobie, żeby nadmierna rutyna rozleniwiała twój mózg.

20 sposobów na poprawę pamięci
Strona 2 z 2

9. Graj w szachy, brydża i scrable

Jeśli nie grasz w szachy albo w brydża, spróbuj się nauczyć. To wspaniała rozrywka, a jednocześnie nauka analizy, przewidywania i dokonywania prawidłowych wyborów, a także ćwiczenie zapamiętywania szczególnie trafnych rozwiązań. Warto również sięgnąć po scrable – wnuczek będzie zachwycony, a ty poćwiczysz rozleniwione szare komórki i wzbogacisz swoje słownictwo.

 
10. Przypomnij sobie tabliczkę mnożenia

Większość z nas zna tabliczkę mnożenia do 100. Spróbuj nauczyć się jej się do 150, a potem do 200, a może nawet do tysiąca…
11. Jakie to tytuły, co to za...

Kiedy stoisz np. przed kioskiem ruchu, zapamiętuj wyłożone gazety lub książki. Spróbuj, za jakiś czas odtworzyć z pamięci ich tytuły (według kolejności).

 
12. Spotykaj się z przyjaciółmi

Rozmowy, ożywione dyskusje, wymiana poglądów to doskonała gimnastyka dla twego umysłu. Wracając ze spotkania, spróbuj sobie przypomnieć, jak byli ubrani znajomi, a także to, o czym rozmawialiście.

 
13. Wsiądź na rower lub wybierz się na spacer

Aby mózg otrzymywał więcej tlenu niezbędnego do pozbycia się szkodliwych produktów przemiany materii z komórek, potrzebny jest codzienny ruch na świeżym powietrzu, np. jazda na rowerze czy choćby szybki spacer. Dzięki aktywności fizycznej poprawisz krążenie, dotlenisz mózg i odzyskasz jasność myślenia.

 
14. Pij wodę

Aby dostarczone organizmowi składniki odżywcze dotarły szybko do wszystkich komórek w ciele, a tym samym i do mózgu, potrzebne jest prawidłowe krążenie krwi. Umożliwi to picie odpowiedniej ilości wody – czyli około 2 litrów dziennie.

 
15. Gaworz jak dziecko

Przez minutę powtarzaj nic nieznaczące sylaby, tak jak to robią małe dzieci podczas gaworzenia. Ruszając przy tym intensywne, a nawet przesadnie, ustami. Ćwiczenie to wspaniale relaksuje szare komórki:

 
16. Trenuj dotyk

Podczas kąpieli pod prysznicem należy zamknąć oczy i na wyczucie ustawić odpowiednią temperaturę wody i siłę jej strumienia. Ćwiczenie to świetnie pobudza aktywność mózgu.

 
17. Zadbaj o odpowiednią dietę

W twoim codziennym jadłospisie nie może zabraknąć składników odżywczych, które poprawiają funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Są to m.in.: witaminy z grupy B (orzechy, chleb razowy, otręby i makarony z mąki z pełnego przemiału), białko (drób, mleko, ryby) oraz mangan (fasola, groch). Substancje te są niezbędne do uczenia się i zapamiętywania. Ułatwiają kojarzenie i koncentrację.

 
18. Unikaj słodyczy

Ogranicz jedzenie słodyczy i tłuszczu – produkty te powodują uczucie ociężałości i zmęczenia. Zmniejszają sprawność umysłu.

 
19. Bierz suplementy

Jeśli czujesz zmęczenie, a czeka cię szczególnie wytężona praca, wzmocnij funkcjonowanie szarych komórek preparatami zawierającymi żeń-szeń lub miłorząb japoński. Nie należy jednak ich stosować zbyt często bez konsultacji z lekarzem.

 
20. wypoczywaj

Brak snu i zmęczenie negatywnie wpływają na zdolność przyswajania nowych wiadomości. Dlatego na sen należy poświęcać tyle czasu, ile potrzebujesz, aby czuć się w pełni wypoczętym.

 
Iwona Widzyńska