www.niepelnosprawny.org

Rimac - pierwszy elektryczny samochód rajdowy -Rimac Concept_One: Elektryczne superauto z Chorwacji

Rimac team stworzył samochód, którego osiągi czynią go godnym rywalem dla Bugatti Veyrona i biją na głowę wszystko co do tej pory jeździło po ziemi zasilane prądem. (rownież  Teslę Roadster). Wystarczy spojrzeć w dane techniczne: 2,8 s.  do setki, prędkość maksymalna to 305 km/h, a zasięg wynosi aż 600 km! Smaku całej sprawie dodaje fakt, że twórcą najszybszego na świecie, elektrycznego superauta jest 23-letni Chorwat, Mate Rimac.

To nie wszystko. Jeśli sądzicie, że Mate ukończył jakąkolwiek uczelnię techniczną - jesteście w błędzie. Studiował ekonomię. Do wszystkiego doszedł sam, metodą prób i błędów. Jest młodym wynalazcą. Za swoje dokonania zdobył już wiele nagród. Od 2009 roku w miejscowości Sveta Nedelja, niedaleko Zagrzebia prowadzi firmę Rimac Automobili.
Swoje dzieło, nazwane Concept_One prezentuje na targach IAA 2011 we Frankfurcie. Samochód o masie 1650 kg rozwija moc 1088 KM i porażający, maksymalny moment obrotowy 3800 Nm. Uzyskanie tak dobrych osiągów stało się możliwe, dzięki zastosowaniu chłodzonego cieczą „superakumulatora” o pojemności 92 kWh.

Rimac Concept_One jest napędzany czterema, działającymi w pełni niezależnie silnikami elektrycznymi. Po jednym dla każdego z kół. Każdy o mocy 272 KM, z własną przekładnią redukcyjną i układem chłodzenia cieczą. Nic dziwnego, bo maksymalna prędkość obrotowa tych jednostek sięga 12 000 obr./min.
- Wierzę, że silnik elektryczny jest o wiele lepszy od spalinowego w niemal wszystkich aspektach, szczególnie w samochodach sportowych - mówi Mate Rimac i planuje budowę 88 takich pojazdów. Jeden już został sprzedany. Nabywcą jest rodzina królewska z Abu Dabi. Cena pozostaje nieznana, ale wiadomo już, że będzie niższa, niż np.: Bugatti Veyrona, Pagani Zondy, czy Koenigsegga CCX. Pierwsze egzemplarze trafią do klientów w 2013 roku.