www.niepelnosprawny.org

Olej napędowy ze zużytego oleju jadalnego

  Udało sie opracować technologię, która pozwala na przetwarzanie zużytego oleju jadalnego na substytut oleju napędowego. Taka produkcja paliwa już w 2015 roku ruszyła w Szanghaju, a pierwszymi pojazdami z próbnym olejowym paliwem są miejskie autobusy wyposażone w silniki wysokoprężne.

  Prof. Lou Diminga z Uniwersytetu Tongji, który zajmuje się tym zagadnieniem od trzech lat, zakończył się już etap eksperymentów i próbnej produkcji paliwa oraz jego wykorzystania w ok. 300 różnego rodzaju pojazdach, takich jak taksówki, autobusy i samochody ciężarowe. Profesor jest przekonany, że technologię produkcji biopaliw można (i należy już) uruchomić na skalę przemysłową.

  W marcu 2014 w Szanghaju wprowadzono w życie regulamin, według którego skupowany będzie zużyty olej jadalny; ustalono również zasady doboru odpowiednich firm mających zająć się skupem tego surowca. Yan poinformował, że Szanghaj ma najwyższy współczynnik odbioru zużytego oleju jadalnego w całym kraju, przekraczający 90 proc.

  W ramach wykorzystywania nowych technologii, 14 kwietnia wykonano półtoragodzinny, próbny lot nad lotniskiem międzynarodowym Shanghai Hongqiao samolotem Airbus A320, którego silniki napędzane były biopaliwem z zużytego oleju jadalnego. Bez ryzyka można więc założyć, że uzyskany w ten sam sposób olej napędowy będzie wystarczająco dobry do napędzania autobusów i samochodów.

  Technologia ma również wady -przetworzone paliwo jest wysokowartościowe i nadaje się do zastosowania w komunikacji miejskiej, jednak koszty jego produkcji są wysokie. i z tego względu przewiduje się udzielenie dotacji firmom zajmującym się uzdatnianiem biopaliw. Olej powtórnie rafinowany zawiera więcej, niż zwykły olej, takich substancji jak m.in. aflatoksyny, które są uznane za związki kancerogenne (rakotwórcze).

Mimo tych trudnosci nowe rozwiazanie technologiczne znajdzie swoją nisze w przemyśle  w bardzo niedługim czasie - powiad profesor Diminga.