www.niepelnosprawny.org

Olej napędowy ze zużytego oleju jadalnego

Udało sie opracować technologię, która pozwala na przetwarzanie zużytego oleju jadalnego na substytut oleju napędowego. Taka produkcja paliwa już w 2015 roku ruszyła w Szanghaju, a pierwszymi pojazdami z próbnym olejowym paliwem są miejskie autobusy wyposażone w silniki wysokoprężne.

Prof. Lou Diminga z Uniwersytetu Tongji, który zajmuje się tym zagadnieniem od trzech lat, zakończył się już etap eksperymentów i próbnej produkcji paliwa oraz jego wykorzystania w ok. 300 różnego rodzaju pojazdach, takich jak taksówki, autobusy i samochody ciężarowe. Profesor jest przekonany, że technologię produkcji biopaliw można (i należy już) uruchomić na skalę przemysłową.
W marcu 2014 w Szanghaju wprowadzono w życie regulamin, według którego skupowany będzie zużyty olej jadalny; ustalono również zasady doboru odpowiednich firm mających zająć się skupem tego surowca. Yan poinformował, że Szanghaj ma najwyższy współczynnik odbioru zużytego oleju jadalnego w całym kraju, przekraczający 90 proc.

W ramach wykorzystywania nowych technologii, 14 kwietnia wykonano półtoragodzinny, próbny lot nad lotniskiem międzynarodowym Shanghai Hongqiao samolotem Airbus A320, którego silniki napędzane były biopaliwem z zużytego oleju jadalnego. Bez ryzyka można więc założyć, że uzyskany w ten sam sposób olej napędowy będzie wystarczająco dobry do napędzania autobusów i samochodów.
Może wydawać się, że te technologia ma same zalety. Nie jest tak jednak do końca. Przetworzone paliwo jest wysokowartościowe i nadaje się do zastosowania w komunikacji miejskiej, koszty jego produkcji są jednak wysokie. i z tego względu przewiduje się udzielenie dotacji firmom zajmującym się uzdatnianiem biopaliw. Olej powtórnie rafinowany zawiera więcej, niż zwykły olej substancji rakotwórczych - m.in. aflatoksyny, które są uznane za związki kancerogenne.