www.niepelnosprawny.org

piękny umysł

Piękny umysł

Historia prawdziwa geniusza, Josha Forbesa Nasha Jr, który choruje na Schizofrenię, a gra go Russell Crowe. Jako studentpragnie wręcz obsesyjnie o odkryciu czegoś nowego, wynalezieniu innowacyjnej teorii.

Przypadkowo podczas próby poderwania dziewczyny odkrywa, a później opisuje nową teorię, co przysparza mu sławy. Od samych studiów Nash zaczyna miewać omamy, widzi innych ludzi i rozmawia z nimi, mimo, iż są oni niewidzialni dla innych.

 Gdy jego kariera się rozwija, w pewnym momencie omamy nie odróżnia od rzeczywistości i ląduje w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przechodzi ciężkie leczenie.

W chorobie pomaga mu żona i w końcu następuje poprawa i zyskuje status profesora, który na samym końcu otrzymuje Nagrodę Nobla.

 

 

Temple Grandin

Temple Grandin

Twórcy:

Reżyseria: Mick Jackson

Scenariusz: Christopher Monger, Merritt Johnson, na podst.: Temple Grandin "Emergence" (książka) , Margaret Scarciano "Emergence" (książka)

Zdjęcia: Ivan Strasburg

Muzyka: Alex Wurman

 

Obsada:

Claire Danes - Temple Grandin,

Catherine O'Hara - Ciotka Ann,

Julia Ormond - Eustacia,

David Strathairn - Profesor Carlock

 

Fabuła:

Film opowiada o autystycznej dziewczynie Temple Grandin mieszkającej w Stanach Zjednoczonych, mimo trudności związanych z chorobą i różnorodnymi przeciwnościami osiągnęła sukces na końcu stając się profesorem na Uniwersytecie w Colorado.
Temple z matką nabywa wiedzy i zrozumienia w czasie postępów medycyny i wiedzy na temat autyzmu, którą później wykorzystuje dzieląc się i pomagając również innym chorującym czy stając się po prostu doradcą w tym względzie.
Oglądałem ten film i polecam.

Temple Grandin 2010 online lektor PL