www.niepelnosprawny.org

różnorakie artykuły na temat programów komputerowych dla niepełnosprawnych

Przeglądarka dla niepełnosprawnych (archiwum - nieaktualizowana)

 przeglądarka Intelligent

  Bezpłatna, w pełni mówiąca przeglądarka szczególnie dla niewidomych i niedowidzących wydana przez ivo software. A mowa tu o Intelligent Web Reader. Mimo, iż nierozwijana już, może bardzo się przydać. Jednak mimo wszystko proponował bym używać w środowisku chronionym typu na przykład sandbox lub innego antywirusowego ze względu na przestarzałe zabezpieczenia.

  Powinna działać na każdym Windowsie, jednak na wersjach poprzedzających Windows xp nie testowana. Zastosowano tam popularny syntezator mowy ivona (głos Jacek).

Ostatnia wersja: 2.0.17; ostatnia data aktualizacji: 28.06.2010; rozmiar: 54,62 MB

 

Główne skróty klawiszowe:

  • Enter – naciśnięty na zaznaczonym łączu przekierowuje na podaną stronę.
  • Crtl + Spacja – przy czytaniu, zatrzymuje ten proces, a ponownie naciśnięcie przywraca czytanie
  • Strzałki  < > – pozwalają na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi punktami.
  • Strzałki ^v – pozwalają na przemieszczanie się do kolejnej części tekstu wewnątrz punktu.
  • F7 – maksymalizacja czcionki.
  • F8 – minimalizacja czcionki.
  • Ctrl + O – wpisywanie adresu strony.
  • Ctrl + G – strona startowa.
  • Ctrl + T – ładowanie samouczka
  • Alt + <, > - powrót do strony już odwiedzonej.

 

logo programu spikit

Spikit

Program przeznaczony w szczególności dla niepełnosprawnych, za pomocą komend głosowych steruje komputerem. Bardzo prosta obsługa sprawia, że program może obsługiwać laik. Przypisanie komend do różnorakich działań na programach, położeniach myszki, klawiszach na klawiaturze może sprawić, że dla niepełnosprawnego, szczególnie ruchowo, może to być wielką pomocą.

Wersja darmowa jest w zupełności wystarczająca, jednak, gdybyśmy się pokusili o pełną wersję jest to opłata jednorazowa, wieczysta.

Strona programu:

http://www.spikit.pl

nvda

 

NVDA to czytnik ekranu (ang. screenreader) dla systemu Microsoft Windows. Dzięki wbudowanej obsłudze syntezy mowy oraz brajla, pozwala osobom niewidomym korzystać z komputera pracującego w oparciu o systemy operacyjne Windows bez konieczności ponoszenia większych kosztów niż te, które ponoszą osoby widzące. Program jest dostępny za darmo na licencji GPL.

Program nie jest duży, gdyż nieco ponad 18MB dla instalcji programu nie bedzie spowalniać nawet starsze komputery. Czytnik posiada również dodatki /rozszerzenia/ do podstawowej wersji rozszerzajac lub lekko zmieniając sposób działania głownego programu.

Strona projektu: http://www.nvda.pl

 mówik

    Chciałbym tutaj przedstawić dość nowy projekt, program "Mówik" (tzw. proteza mowy). Przeznaczony dla ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą mówić m.in. z chorobami: afazją – po wylewach, wypadkach, guzach mózgu, dzieci i młodzieży z autyzmem, mózgowym porażeniem, zespołem Downa oraz innymi schorzeniami i niepełnosprawnościami utrudniającymi sprawne porozumiewania się z otoczeniem.

   Program z przeznaczeniem na Androida, czyli bezpłatny system operacyjny od Googla, dostępny w tabletach i smartfonach. Mówik, posiadając różne obrazki, symbole, które odczytuje za pomocą syntezatora mowy Ivona tworząc wyrazy, zdania, wypowiedzi. Trzeba powiedzieć, bardzo ciekawa inicjatywa. Program można sam kupić i zainstalować na odpowiednim urządzeniu, bądź kupić program z urządzeniem.

   Proteza mowy stworzona dzięki wieloletniemu doświadczeniu osób pracujących z niepełnosprawnymi niemówiącymi, z problemami wymowy itp. To dzięki nim powstał projekt wspierany i rozwijany wspólnie pod nazwą "Mówik".

A oto strona programu: http://www.mowik.pl

jaws logo


JAWS jest, podobnym do NVDA, czytnikiem ekranu, lecz bardziej zaawansowanym do celów zawodowych (pracy). JAWS jest skrótem od angielskich słów Job Access With Speech, twórcą tego oprogramowania dla ociemniałych jest
Blind and Low Vision Group at Freedom Scientific of St. Petersburg. Jak w samym logo jest napisane, JAWS jest przeznaczony do Windowsa.
           Program ten nie tylko odczytuje ważne informacje z ekranu komputera, ale także potrafi opisywać obiekty graficzne, takie jak wykresy w arkuszach kalkulacyjnych, obramowania i tabele. Do pracy w Polsce występuje z polskojęzycznym syntezatorem mowy RealSpeak (Agata). Wewnątrzwbudowany język programowania Jaws ma możliwość programowania klawiszy do programu JAWS jak również tworzenia w języku programowania JAWS podprogramów (skryptów) wykonujących określone czynności.
          Jednak sam program nie jest tani, wersja standard to koszt 895$, a Professional 1095$, dobrze, że jest jednak wersja demonstracyjna do wypróbowania.

Strona projektu: http://www.freedomscientific.com/products/fs/jaws-product-page.asp

Więcej artykułów…